Zimowy Horyzont

Beata Danabre – pierwsza Polka na wyścigu Amundsena

Åsnes Expedition Amundsen to wyścig przez norweski płaskowyż Hardangervidda. W 2019 roku po raz pierwszy w zawodach weźmie udział Polka.

Åsnes Expedition Amundsen odbywa się co roku w marcu. W 2019 roku będzie to dziesiąta edycja imprezy. Zawody odbywają się na trasie Haukeliseter – Maurset, na norweskim płaskowyżu Hardangervidda. To tu Amundsen zdobywał doświadczenie przed kolejnymi wyprawami – stąd nazwa imprezy.
Trasa ma około 100 kilometrów długości. Pokonuje się ją na nartach, z pulkami (sankami). Co ciekawe, pulki muszą ważyć minimum 40 kg. Należy być wyposażonym m.in. w namiot, śpiwór, kuchenkę. Na trasie są trzy punkty, gdzie można, a nawet trzeba odpocząć. Obowiązkowo trzeba zatrzymać się na tych punktach na łącznie 8 godzin. Całe zawody trwają 3 dni.
Można startować w grupach (maksymalnie 3 osoby) lub indywidualnie.
Więcej o zawodach tu.

Beata Danabre, która jako pierwsza Polka wystartuje w zawodach w 2019 roku (w kategorii indywidualnych uczestników), tak pisze o sobie:

Zacznę od nazwiska. To nie jest po mężu ani po ojcu. Pochodzi od małego lodowca (Dana). Bre to lodowiec. Jestem feministką, ale z umiarem.
Z zawodu i pasji jestem geologiem i glacjologiem. Studiowałam geologię arktyczną i glacjologię na UNIS (Uniwersytet na Svalbardzie). Mieszkałam tam długo i z tego okresu pochodzi moja pasja do zimy.
Moje hobby to bieganie i nordic skiing. Lubię chodzić na nartach i biegać sama , ale lubię też wtedy spotykać ludzi, ponieważ w górach zawsze spotyka się kogoś inspirującego i można się przyłączyć na jakiś czas.
Moje ulubione miejsca to Svalbard, Wschodnia Grenlandia, Hardangervidda i Finnmarksvidda oraz Steigen. Marzę, żeby przejść przez Grenlandię i przez arktyczną Kanadę … i oczywiście powracać na Svalbard.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: