Zimowy Horyzont

O nas

Joanna Mostowska i Jakub Karp. Małżeństwo, które lubi temperatury poniżej zera i biały krajobraz.  Od 2009 roku co roku wyprawiamy się na północ. Chodzimy na nartach, ciągnąc niezbędny sprzęt w pulkach….

Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem z przygotowań i organizacji wypraw. Chcemy opowiadać i pisać o niezwykłych miejscach w Arktyce, o niezbędnym sprzęcie, rozstawianiu namiotu na wietrze, o trudnościach jakie można napotkać.

 

Joanna Mostowska – mam na „polarnym koncie”:
samotny trawers płaskowyżu Hardangervidda w Norwegii,
trawers Islandii na nartach (wraz z Pauliną Pilch),
przejście płaskowyżu Finnmarksvidda w Norwegii (wraz z Pauliną Pilch),
pętlę w obrębie Centralnego Spitsbergenu (wraz z Olą Hołda-Michalską),
a także wędrówki z mężem – po Hardangervidda oraz na Svalbard.

Oprócz wypraw na północ chodzę po górach, jeżdżę do Azji. Weszłam m.in. na Stok Kangri (6153 m n.p.m.), Elbrus i Mt Blanc. Ukończyłam kursy wspinaczki skałkowej, kurs taternicki letni oraz zimowy.
Samotnie podróżowałam po Azji przez 9 miesięcy. W trakcie tej wyprawy przejechałam na rowerze Tybet (około 3 tysiące kilometrów na wysokościach ponad 4 tys. m n.p.m.). Za wyczyn ten zostałam wyróżniona na Kolosach w 2008 roku.
Poza wyjazdami lubię biegać. Przebiegłam kilka maratonów i ultramaratonów (m.in. Rzeźnik, Ultrałemkowyna – bieg na 150 km).
Na co dzień prowadzę podróżniczą kawiarnię Południk Zero w Warszawie.

Jakub Karp – na polarnym koncie mam m.in. trawers Hardangervidda (wraz z Wazari Team), a także wędrówki z żoną – po Hardangervidda oraz na Svalbard.
Chodzę po górach. Ukończyłem kursy wspinaczki skałkowej, kurs taternicki letni oraz zimowy. W młodości dużo chodziłem po jaskiniach.
Na co dzień prowadzę wydawnictwo Inne Spacery. Prowadzę portal o wyprawach ekstremalnych forumextremum. Interesuję się Skandynawią nie tylko ze względu na śnieg i narty. Interesuję się kulturą Laponii, wraz z żoną nakręciłem film o Saamach.