Zimowy Horyzont

Newtontoppen 2019

W marcu 2019 r wybieramy się w 5 kobiet na wyprawę na Spitsbergen. Celem wyjazdu jest zdobycie najwyższego szczytu Spitsbergenu – Newtontoppen (około 1715 m n.p.m.).

Na wyprawę jadą:
Joanna Bukowska
Ewa Grzejszczyk
Anna Królikowska
Joanna Mostowska
Paulina Pilch

Będzie to już trzecia wspólna wyprawa Joanny Mostowskiej i Pauliny Pilch. Wcześniej duet dokonał pierwszego kobiecego trawersu Islandii w warunkach zimowych (2017). W 2018 roku dziewczyny wędrowały w lutym przez norweski płaskowyż Finnmarksvidda. Tym razem pojedziemy większą ekipą!

Największą część wyprawy na Newtontoppen będzie stanowiło dotarcie pod szczyt z Longyearbyen (stolica i największa miejscowość Svalbardu) oraz powrót. Łącznie przejdziemy na nartach około 320 kilometrów. Przewidujemy, że marsz zajmie nam 16 dni. Spodziewamy się silnych mrozów i wiatrów, czyli standardowej pogody w Arktyce.

Cały sprzęt, żywność, paliwo itd. będziemy ciągnąć na saniach (pulkach). Po drodze nie nie ma żadnych miejscowości, a jedynie lodowce i góry.
W ramach bezpieczeństwa i ewentualnego spotkania z niedźwiedziem polarnym, nosić będziemy ze sobą broń.

Pierwszymi Polakami na szczycie byli Wojciech Jazdon, Wojciech Moskal, Tomasz Schramm i Andrzej Śmiały, którzy zdobyli górę w 1997 roku. Piętnaście lat później na szczycie stanęły, w ramach pierwszej kobiecej zimowej wyprawy, trzy Polki: Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska i Ewa Grewling.

Relacje z naszej wyprawy będzie można śledzić na profilu FB Arktyka na nartach
A podsumowanie pojawi się oczywiście na www.zimowyhoryzont.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: